Čo robiť ak meškáte na stretnutie za klientom?

Určite aj vám sa niekedy stalo, že ste meškali na dohodnuté stretnutie. Dohodli ste sa s klientom na termíne stretnutia, avšak z nejakého dôvodu na neho nemôžete prísť na čas. Prípadne nemôžete prísť vôbec. Stalo sa vám to niekedy? 🙂

Ako v takej situácií reagovať

V prvom rade by ste sa mali vcítiť do kože klienta. Vy sami tiež isto veľmi neoblubujete, ak vám klient na poslednú chvíľu zruší stretnutie. Prípadne ak ani do predu nedá vedieť, že nepríde. Mám pravdu? 🙂

Prídete na dané miesto stretnutia, v dohodnutý čas a klient nikde. Stávajú sa aj situácie, že následne klientovi telefonujete a on vám nezdvíha telefón. Neviete či iba mešká, povedzme, že šoféruje a preto nezdvíha. Alebo si to rozmyslel a nechce sa s vami stretnúť.

Počkáte 15 minút a keď klient nepríde, idete naspäť do kancelárie alebo domov. Ak ste sa mali stretnúť u vás v kancelárií a klient neprišiel je to ten lepší prípad. Nestratili ste totižto toľko času.

Ak ste boli dohodnutý na inom mieste stretnutia, stratili ste čas na presun plus čas, ktorý ste strávili čakaním. V danom momente sa hneváte, pretože ten čas, o ktorý ste takýmto správaním nezodpovedného klienta prišli, ste mohli využiť efektívnejšie.

Isto sa každému z vás stala takáto, alebo podobná situácia. Preto ak ste vy na pozícií toho, kto mešká alebo nemôže prísť, spomente si na to.

Ako najvhodnejšie dať klientovi vedieť, že budete meškať?

Myslím, že písať o tom, že je vhodné sa ospravedlniť za meškanie či zrušenie termínu nemusím veľa písať. I keď zažila som situáciu, kedy sa obchodník, ktorý takto meškal ani neospravedlnil.

Nikto nezistí to, že bude meškať 5 minút pred začatím stretnutia. Ani 5 minút po začatí stretnutia. To, že budete meškať väčšinou viete minimálne pol hodinu vopred. Podstatné je, dať klientovi vedieť včas (ideálne hneď ako zistíte, že budete meškať).

Chápem, že niekedy si do poslednej chvíle myslíte, že to stihnete a až keď už sa blíži hodina H zisťujete, že sa mýlite a budete meškať. Je tak? 🙂

Poslať sms alebo zatelefonovať?

Mnoho ľudí nerado rieši takéto situácie. Preto radšej pošlú iba sms.

Myslím si, že je vhodnejšie ak klienta v takomto prípade kontaktujete telefonicky. Jednak máte istotu, že informáciu o tom, že prídete neskôr (alebo vôbec neprídete) dostane včas. Ak zašlete iba sms, nemusí si ju dotyčný prečítať.

Taktiež ak sa s klientom nemôžete v daný termín vôbec stretnúť, keď mu zavoláte máte väčšiu šancu si dohdonúť náhradný termín. V prípade, že pošlete iba sms, tak či tak budete pravedpodobne musieť neskôr zdvihnúť telefón a dohodnúť si náhradný termín.

Ukážka z praxe:

Raz som si vypočula telefonát jedného obchodného riaditeľa. Mal dohodnuté stretnutie s potenciálnym partnerom na spoluprácu. Vedel už vopred (viac ako pol hodinu, že na dané stretnutie nestihne prísť v čas). Stretnutie mal dohodnuté na 13:00.

O 13:07 bol ešte vo svojej kancelárií, zatelefonoval dotyčnému, s ktorým mal dohodnuté stretnutie. Telefonát prebiehal takto:

„Dobrý deň, mali sme sa stretnúť o 13-tej, ale zdržal som sa. Ako ste na tom ešte časovo? Ja som tam a tam, trvalo by mi to tak 15-20 min, podľa toho ako budú zápchy. Tak stretneme sa alebo to preložíme?“

Toto bola doslovná citácia prebiehajúceho rozhovoru. Ako si myslíte, že tento telefonát skončil?

Kontaktovaný povedal, že stretnutie preložia, ale náhradný termín si už nedohodol.

Možno si niektorí z vás pomyslia, že veď skvelé, nezrušil to stretntuie, má stále záujem sa stretnúť.

Problém však nastáva v tom, že osoba, s ktorou ste sa mali stretnúť už stratila čas, ktorý na vás čakala. Musí si nájsť znovu časový priestor na ďalšie stretnutie.

Tým pádom sa môže stať, že bude mierne podráždená. Zároveň sa môže prehĺbiť nedôvera vo vás. Ťažšie sa vám bude budovať vzťah a nadväzovať spolupráca.

Chcem tým povedať, že určite kadžému z nás sa občas stane, že nestíha prísť v čas na stretnutie. Avšak pokiaľ viete už skôr, že na stretnutie nestihnete prísť včas, je vhodné dať o tom vedieť poteciálnemu zákazníkovi (či dotyčnej osobe, s ktorou sa máte stretnúť), hneď ako zistíte túto skutočnosť.

Ak viete, že na stretnutie nemôžete prísť vôbec, ospravedlňte sa a skúste si dohodnúť rovno aj náhradný termín stretnutia.

Ako riešite takéto situácie vy? Ako reagujete na to, ak zákazník nepríde na stretnutie a nedal vám vopred vedieť? Ako riešite situáciu, ak vy nestíhate prísť včas na dohodnuté stretnutie? Napíšte dolu do komentárov. 🙂

 

PS: Ak sa vám článok páčil a dáva vám zmysel, dajte mu LIKE a zdieľajte ho s priateľmi. Ďakujem, vážim si to. 🙂

 

 

Barbora Belujanková

Pomáha obchodníkom a podnikateľom, zvyšovať úspešnosť v komunikácií s ich zákazníkmi, aby využívali svoj čas efektívne.

Je autorkou online kurzu STRATÉGIA TELEFONOVANIA  zameraného na techniky úspešného telefonovania. Napísala eBook Ako efektívne telefonovať.

Zabezpečuje individuálne tréningy zamerané na zvýšenie úspešnosti pri telefonovaní.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *