7 tipov AKO ZAUJAŤ klienta počas telefonovania


Warning: Illegal string offset 'content' in /data/web/virtuals/101869/virtual/www/domains/akotelefonovat.eu/wp-content/themes/mioweb/modules/visualeditor/lib/shortcodes/shortcodes.php on line 144

Warning: Illegal string offset 'content' in /data/web/virtuals/101869/virtual/www/domains/akotelefonovat.eu/wp-content/themes/mioweb/modules/visualeditor/lib/shortcodes/shortcodes.php on line 144

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/101869/virtual/www/domains/akotelefonovat.eu/wp-content/themes/mioweb/modules/visualeditor/lib/shortcodes/shortcodes.php on line 145

Konečne ste sa odhodlali k tomu, že začnete telefonovať. Vytočili ste prvé telefónne číslo. Zvoní, zvoní. Zrazu ho zákazník zdvihne.

Začnete telefónát tým, že sa predstavíte. Poviete z akej spoločnosti telefonujete.

Následne sa klienta opýtate či má chvílu čas na rozhovor s vami. Klient povie, že je zaneprázdnený.

Nevadí, skúšate to znovu. Opäť čakáte kým zákazník zdvihne telefón.

ako telefonovať klientovi

Na druhej strane linky sa ozve milá pani. Úvod telefonátu urobíte rovnako.

Táto pani povie, že má chvíľu a môžete pokračovať. Ste nadšený. Poviete jej, že sa zaoberáte finančným poradenstvom a šetríte tak klientom peniaze. Opýtate sa či je môžné aby ste sa stretli, že jej poradíte ako môže aj ona ušetriť. Avšak telefón skončí neúspechom. 🙁

Po pár takýchto neúspešných telefonátoch strácate motiváciu.

Rozmýšľate nad tým, že zákazníci sú nepríjemní. Nechce sa im stretávať. Všetci už majú všetko zabezpečené. Alebo je to predsalen inak? Je môžné niečo zmeniť a zaujať klientov? 🙂

 

7 tipov AKO ZAUJAŤ klienta počas telefonovania

V dnešnej dobe už nie je vôbec neobyvklé, že vás niekto kontaktuje telefonicky. Podnikatelia mávajú takéto telefonáty bežne. Zamestnanci menej, avšak minimálne jeden-dva za mesiac tiež.

Pre obe tieto skupiny teda nie je nič zvláštne na tom, že ich niekto kontaktuje za účelom dohodnutia si termínu stretnutia.

Klienta zaujmete ak:

1.  Zmeníte úvod telefónatu

Skúste začať rozhovor iným spôsobom ako doposiaľ. Štruktúra telefonátu kedy sa najprv predstavíte a potom opýtate na čas, už nie je pre potencionálnych zákazníkov zaujímavá.

Keď začnete takýmto spôsobom telefonát, zákazník vie kto ho kontaktuje. Vie, že s najvyššou pravdepodobnosťou mu budete chcieť niečo predať, alebo si s ním dohodnúť stretnutie.

Urobte to preto trochu inak.

Oslovte klienta jeho menom a vynechajte otázku na čas. Môžete začať rozhovor napríklad takto:

„Dobrý deň pán Mrkvička, pri telefóne Novák…“ respektíve „Dobrý deň pán Mrkvička, pri telefóne Novák spoločnosť ABC…“

2. Povedzte na rovinu prečo ste klienta kontaktovali

Občas sa ešte stretávam s utajovanými telefonátmi. To sú rozhovory, kedy robíte pred klientom tajnosti. Do poslednej chvíle klient nevie prečo ste ho vôbec kontaktovali.

Dajte zákazníkovi už v úvode najavo prečo ste kontaktovali práve jeho. Ak ho kontaktujete za účelom dohodnutia si termínu stretnutia povedzte mu to.

Bude tak vedieť, že sa jedna o stručný telefonát a výsledok z neho má byť dohodnutý termín stretnutia.

3. Dajte dostatočný dôvod prečo má klient urobiť to čo od neho chcete

Je vašim cieľom dohodnúť si obchodné stretnutie so zákazníkom?

Skvelé. Avšak na to aby sa s vami bol ochotný stretnúť mali by ste mu dať rozumný dôvod prečo to má urobiť.

Uvedomte si totižto, že ak by sa vaši zákazníci stretávali s každým obchodným zástupcom, ktorý ich kontaktuje, nič iné by nerobili. Celé dni by sa iba stretával s ľuďmi, ktorí mu chcú niečo predať. Nemal by čas venovať sa svojej práci či biznisu. Chápete teda prečo nie je ani možné, aby sa stretol s každým.

Musí si veľmi dobre rozmyslieť, komu venuje svoj čas. Ak chcete aby ho venoval práve vám:

-povedzte mu čo získa keď sa s vami stretne (povedzte mu ako mu viete vyriešiť jeho problém)

-použite vaše referencie v telefonáte (môžete napríklad povedať koľkím zákazníkom ste už takto pomohli)

-zakomponujte do rozhovoru konkrétne čísla (zvýšili sme klientovi XY tržby o 30% za mesiac)

4. Vyhnite sa nesprávnym slovám

Skúste vynechať zo svojej slovnej zásoby slová typu: ponúkam, ponuka, nedalo by sa, nevyhovovalo by vám ….

5. Pamätajte na to, že rozhovor má byť dialóg

Snažte sa od klienta získať čo najviac relevantných odpovedí. Klaďte mu otázky a diskutujte. Telefonát má byť rozhovor a nie len váš monológ.

Keď vás zákazník na koniec odmietne, váš telefonát bude úspešný lebo ste získali hodnotné informácie. Viete aké problémy rieši vaša cieľová skupina. Následne vďaka týmto informáciám môžete viesť plnohodnotnejší rozhovor s ďalším potenciálnym klientom.

6. Buďte úprimný

Ak sa vás klient niečo opýta a nepoznáte odpoveď, nezavázdate ho. Radšej povedzte, že si nie ste úplne istý. Povedzte, že odpoveď na jeho otázku preveríte a dáte mu vedieť. Pamätajte na to, že lož má krátke nohy. Keď zákazníka oklamete, skôr či neskôr na to príde. Prinesie vám to väčšiu škodu ako úžitok.

7. Nechajte rozhodnutie na zákazníka

Zistite, či je daná téma pre neho aktuálna. Či by stretnutie malo pre neho naozaj prínos. Následne mu môžete povedať: „Ak je aj pre vás táto otázka aktuálna, môžeme sa stretnúť napríklad tento týždeň?“

alebo „Ak vám to dávalo zmysel, vieme sa stretnúť osobne?“

V žiadnom prípade nemá zmysel, aby ste zákazníka nútili do stretnutia. Vyvíjanie nátlaku k ničomu nevedie. Respektíve vedie k vyššej šanci, že vás odmietne.

 

Čím vás naposledy zaujal niekto kto vám telefonoval? Napíšte do komentárov. 🙂

PS: Ak chcete ZVÝŠIŤ úspešnosť pri telefonovaní a mať osobný prístup, napíšte mi e-mail a dohodnite si individuálny tréning. 🙂

Zároveň ak vám článok dáva zmysel a páčil sa vám, dajte mu LIKE a zdieľajte ho s priateľmi. Ďakujem. 🙂

 

Barbora Belujanková

Pomáha obchodníkom a podnikateľom, zvyšovať úspešnosť v komunikácií s ich zákazníkmi, aby využívali svoj čas efektívne.

Je autorkou online kurzu STRATÉGIA TELEFONOVANIA  zameraného na techniky úspešného telefonovania. Napísala eBook Ako efektívne telefonovať.

Zabezpečuje individuálne tréningy zamerané na zvýšenie úspešnosti pri telefonovaní.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *